Sokak Fotoğrafçılığı – Mustafa Seven

Sokak Fotoğrafçılığı – Mustafa Seven

    Fotoğraf çekmeyi çok seviyorum. Klişe bir söz vardır, anılar biriktiriyorum diye. İşte ben tam olarak bunu yapıyorum. Bu arada da “fotoğraf çekiyorum bari güzel fotoğraflar çekeyim” mottosundan yola çıkarak elimden geldiğince pratik yapmaya özen gösteriyorum, tarzıma yakın bulduğum fotoğrafçıların işlerini takip etmeye çalışıyorum. 

    Ayrı bir yazıda takip ettiğim fotoğrafçıları ve neden takip ettiğimi yazacağım. Bu yazıdaki konum sokak ve İstanbul fotoğraflarıyla beni etkileyen Mustafa Seven’in “Sokak Fotoğrafçılığı” adlı kitabı.
Sokak Fotoğrafçılığı - Mustafa Seven
    “En yakın arkadaşım, fotoğraf makinem omzumda asılıdır. Tüm anlara tanıklık eder. Tanıştığım insanlarla, sokaklarla, ağaçlarla o da tanışır. Ve sonunda kentin ya da mahallenin bana ve arkadaşıma alıştıklarını düşündüğüm gün, gördüklerimi fotoğraflamaya başlarım.”

Yukarıda, kitapçıda incelerken bana “ben bu kitabı almalıyım” dedirten alıntıyı görmektesiniz. Eğer benim gibi bir fotoğraf meraklısıysanız yukarıdaki alıntı sizde de bende uyandırdığı gibi bir his uyandıracaktır. 
    Bu kitabı okurken Mustafa Seven uzakta bir insan gibi değil de sanki hergün sohbet ettiğiniz, size fotoğraf konusunda tavsiyeler veren bir arkadaşınızmış gibi geliyor. Samimi fikir veren, ben yaptım oldu sen de yaparsın diyen bir dille anlatmış sokak fotoğrafı çekmenin püf noktalarını. Sadece fotoğrafın çekilmesi değil sonraki aşamalarda neler yapabileceğiniz hakkında da fikirler veriyor. 
    Bir solukta okuyup kenara atılacak bir kitap olmadığını söyleyebilirim, altını çizdiğim püf noktalarına, tavsiyelere ve örnek fotoğraflara tekrar tekrar bakmak için hep yakınımda tuttuğumu belirteyim. Biraz olsun, makine ile değil sadece telefonla bile fotoğraf çekseniz bu kitabı okuyun, saklayın, yakınınızda tutun. 
Iyi okumalar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: