Graph Commons nedir? Yenir mi, içilir mi?

Graph Commons nedir? Yenir mi, içilir mi?

BigData Nedir?

Teknolojinin ilerlemesi ve internetin gelişmesi ile beraber günümüzde bilginin gücü de ön plana çıkıtı ve bununla beraber internet dünyasındaki birçok olgu ‘Bilgi Çöplüğü’ olarak anılmaya başladı. Bu çöplükten anlamlı verilerin de çıkabileceğini düşünen yazılım şirketleri, AR-GE çalışmalarını bu anlamda yürüterek BigData olarak isimlendirdiğimiz olguyu ortaya çıkarttılar.

BigData(Büyük Veri) olarak isimlendirdiğimiz bu olgu, diskte çok fazla yer kaplayan veri çağrışımı yapsa da aslında tam olarak böyle değil. BigData, sosyal medya paylaşımları, fotoğraf arşivlerimiz, sürekli kayıt aldığımız ‘log’ dosyaları gibi farklı kaynaklardan elde ettiğimiz tüm bu verilerin anlamlı ve işlenebilir hale dönüştürülmüş biçimidir.

Graph Commons Nedir?

Graph Commons, veriyi analiz eden, inceleyen ve yeniden kullanma imkânı sağlayan web tabanlı bu girişim, kolektif çalışmalarınız açısından eşsiz bir ortam sunuyor.

Burak Arıkan kendi ihtiyaçlarından yola çıkarak o sıralar dolaşımda olmayan, yüksek miktarda veriyi analiz etmek veya incelemek için herkesin kullanabileceği, basit bir çözüm üretmek istemiş ve daha sonra Graph Commons doğmuş.

Burak, Graph Commons için “Ağ haritalarını oluşturmak, analiz etmek ve yayınlamak için ortak bir platform” tanımını yapmaktadır. Daha anlaşılır olması için şöyle açıklamak isterim, elinizde kurumsal veya kişisel projenize (teknik olmasına bile gerek yok) ait bir Bigdata var, herhangi bir ortamda bile bulunabilen bu bilginin belirli noktaların bir araya getirilmesiyle tanımlı hale geleceğini düşünün. İşte bu noktada Graph commons alt yapısı (veya servisi) size elinizdeki bilgiye grafiksel bir ara yüz sağlayarak verinin daha okunabilir ve kullanılabilir hale getirilmesini sağlamaktadır.

Graph Commons platformu üzerinden sizinle birlikte katkı sağlayanlarla ağ haritalarını oluşturabilir, gezinebilir – dağıtabilir, kuruluşlar – kişiler ve kavramlar arasındaki ilişkiler hakkında bilgi edinebilirsiniz. Graph Commons üyeleri bugüne kadar araştırmacı gazetecilik, veri araştırması, sivil aktivizm, strateji geliştirme, örgütsel analiz gibi konularda platformu kullanmışlar. Öte yandan platformda yapabilecekleriniz hayal gücünüz ve merakınız ile sınırlı. (Bu kısım https://graphcommons.github.io/hackathons/about/ adresinden alınmıştır.)

Bu konuya nereden geldiğimi sorarsanız geçen yıl ve bu yıl (hatta yaklaşık 29 saat önce 😊) iki Hackathon’a katıldım. Özellikle BigData’nın analizi ve veri tabanlarıyla yazılımın geliştirilmesi konusunda bir şeyler yapabileceğimi düşünerek katıldığım bu etkinlikler hem girişimin tanıtılması hem de insanların bir araya gelerek harika işler çıkarabileceğinin ispatı olarak yaşamımda yerini aldı.

Geçen yıl ocak ayında “Ağ Verisinin Yaratıcı Kullanımı” ve bu yıl 140journos.com ile “2002’den 2017’ye Türkiye’deki güç konsolidasyonu” konularında düzenlenen iki hackathon’a katılma şansı yakaladım. Her iki etkinlikte de ayrı ayrı deneyimler ve arkadaşlıklar edindiğimi söylememe gerek yoktur sanırım.

Graph Commons Nasıl Kullanılır?

Graph Commons’a üyelik ücretsiz ancak oluşacak grafiklerin gizli olmasını istiyorsanız “private” bir hesap almanızda fayda var.

Görsel olarak elle, Veri tablosu uygulamaları (Excel, Google Spreat Sheets v.b.) ile oluşturulmuş .CSV uzantılı dosyaları içeri alarak veya başka herhangi bir dilde hazırlanan üçüncü parti bir yazılım kullanarak veri girişi yapabiliyorsunuz.

Ağ haritanızı oluştururken ise, Interaction, Attribution, Affliation ve Flows olarak ilişki türlerini 4 ana kategoride seçebiliyorsunuz;
Veriler girişi tamamlanıp, ilişki türleri belirlendikten sonra anlamlandırılan ve birbiri ile ilişkilendirilen veri haritanız ortaya çıkıyor.
Aşağıda neredeyse tüm eğitimlerimde kullandığım, “Türkiye’deki üçüncü dalga kahve dükkanları” adlı graph’ı görmektesiniz.

Sizler de hazırladığınız graph’ları yorum kısmına eklerseniz daha fazla bilgi paylaşımı sağlamış oluruz.

Sevgiler, saygılar.

 

graphcommons.com

facebook.com/graphcommons

twitter.com/graphcommons

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

%d blogcu bunu beğendi: