Delta ve Çocuk – İlhan BERK

         Yakın zamanda kaybettiğimiz imgelerin büyük ustası, şiirimizin uçbeyi İlhan BERK’İN bu kitabında yer alan şiirler, pek azı dışında daha önce hiçbir yerde yayımlanmamıştır. Kitabın girişinde şu yazar:

         “…bu şiirler 1955 – 1983 yılları arasında sabahları yazıldı: Sabah yazmalarında, okumalarında…”

         “Her sabah defterler tuttum; yalnız yazarken değil, okurken de… Okurken ( ki bunlar çoğun, felsefe, tarih, toplum bilim, coğrafya, vb. yazın dışı kitaplardır) bir sözcük, bir tümce beni altüst etmeye yetmiştir. Kimi zaman böyle okurken bir sözcükten, bir tümceden ( o tümceyi pek az değiştirerek ) girdiğim olmuştur şiire. Şiirler her zaman defterlerle başlamadı, ama oralarda bitmiştir çoğunlukla.

“…bir süredir, sabahları yazdığım, bugüne değin de yayımlamadığım yirmiye yakın defterdeki bu şiirler üstünde çalışıyorum. Bunları ele alırken, değişik yaşamalara girip çıktığımı, onlarla yıkandığımı gördüm. Kimi yaşamalara – yani şiirlere – yabancılaştığımı anladım. İlk anda yadırgadım bunu; ama sonraları bir yabancının şiirlerine bakar gibi kendi şiirlerime bakmak ilgilendirdi beni. İlgilendirdi çünkü yazdıklarıma tarafsız bir gözle bakıyordum.”

“Artık bunları bir kitapta toplamak istiyorum. Adını: DELTA VE ÇOCUK koyacağım.”

(Mehmet FUAT’A gönderilmemiş bir mektuptan.)

Ben bu kitap için detaylar ve onları nasıl gördüğümüz üzerine yazılmış diyorum. Okuduğunuz her kitapta yazarlar size sunar siz alırsınız. İlhan BERK okuduğunuzda fark etmediklerinizi fark edersiniz. En küçük şeylerin bile üstüne ne düşünceler duygular yüklenebileceğini düşünürsünüz. Hayat detayların bize nasıl göründükleriyle geçer. Ben İlhan BERK’İN her kitabını okuyuşumda böyle hissediyorum. Okunması gereken bir kitap, okunması gereken bir yazar. Toprağı bol olsun…

Bir Cevap Yazın