Bir Kitap: Serenad – Livaneli | Bir Film: Life Is Beautiful – Hayat Güzeldir

Bende benzer etkileri oluşturan bir film ve bir kitap hakkında yazdığım bu konsepti çok sevdim. Elimden geldiğince bu konsepti kullanarak tavsiyeler yayınlayacağım. Takipte kalın. 🙂

Piyasada gerçek anlamda film ve kitap bolluğu yaşanıyor. Eğer özel olarak bir yazar ya da seri takip etmiyorsanız karar vermek çok zor oluyor. Bende böyle bir dert içerisindeyken arkadaşlarımdan tavsiye alarak kitapları denemeye başladım. Şimdilik hiç pişman olmadım.

Bu arada bu yazıda tavsiye etmek istediğim film farklıydı, fakat kitabı okurken uzun zaman önce izlediğim ve aklımdan çıkmış olan “Life Is Beautiful – Hayat Güzeldir” filminin adını kitapta görünce yüzümde bir gülümseme oluştu ve bu filmi yazmaya karar verdim.

Bir Kitap: Serenad – Livaneli

Çok değerli yazar Zülfü Livaneli’nin kaleminden akan güzel bir roman daha “Serenad“. Okuduğum her kitapta beni içine çektiğine inandığım bir veya birkaç cümle belirlerim mutlaka. Bu sefer biraz fazlası var aşağıda. Okudukça daha çok anlamlı gelen bu paragrafı sizlerle paylaşıyorum.

“Bu dünyada sana kötülük yapmak isteyen insanlar çıkacak karşına, ama unutma ki iyilik yapmak isteyenler de çıkacak. Kimi insanın yüreği karanlık, kimininki aydınlıktır. Geceyle gündüz gibi! Dünyanın kötülerle dolu olduğunu düşünüp küsme, herkesin iyi olduğunu düşünüp hayal kırıklığına uğrama! Kendini koru… İnsanlara karşı kendini koru!”

Öncelikle kitabın ilgi çekici, sürükleyici bir konusu var. Okumaya başladıktan sonra bir solukta bitirmek isteyeceksiniz. Benim bitirmem yaklaşık 8 saat sürdü. Etkisinden çıkmak istemediğimi itiraf edebilirim. “Serenad” yine Livaneli’nin oldukça sürükleyici bir diğer kitabı olan Kardeşimin Hikâyesi’nin hemen üstüne okuduğum bir kitap oldu. Tarihle iç içe kurgulanmış bir şekilde sizi okumanın sonunda geçen tüm olayları araştırma dürtüsü ile baş başa bırakıyor. Bir de 60 yıllık kocaman bir aşk hikâyesi ile hem içiniz burkularak hem de merakınızı son noktasına kadar zorlayarak bir solukta bitirebileceğiniz bir kitap. Okumanızı özellikle tavsiye ediyorum.

Yeni kitabının yolda olduğunu söylemek isterim. Merakla bekliyorum
 
Arka Kapaktan Alıntı:
 
Her şey, 2001 yılının Şubat ayında soğuk bir gün, İstanbul Üniversitesi’nde halkla ilişkiler görevini yürüten Maya Duran’ın (36) ABD’den gelen Alman asıllı Profesör Maximilian Wagner’i (87) karşılamasıyla başlar.
 
1930’lu yıllarda İstanbul Üniversitesi’nde hocalık yapmış olan profesörün isteği üzerine, Maya bir gün onu Şile’ye götürür. Böylece, katları yavaş yavaş açılan dokunaklı bir aşk hikâyesine karışmakla kalmaz, dünya tarihine ve kendi ailesine ilişkin birtakım sırları da öğrenir.
 
Serenad, 60 yıldır süren bir aşkı ele alırken, ister herkesin bildiği Yahudi Soykırımı olsun isterse çok az kimsenin bildiği Mavi Alay, bütün siyasi sorunlarda asıl harcananın, gürültüye gidenin hep insan olduğu gerçeğini de göz önüne seriyor.
 
Okurunu sımsıkı kavrayan Serenad’da Zülfü Livaneli’nin romancılığının en temel niteliklerinden biri yine başrolde: İç içe geçmiş, kaynaşmış kişisel ve toplumsal tarihlerin kusursuz Dengesi.

Bir Film: Life Is Beautiful – Hayat Güzeldir

Konusundan biraz bahsetmek gerekirse, 1930’lu yılların İtalya’sında; kitapçılık yapmak isteyen geçimini garsonluk yaparak ve keskin zekâsını kullanarak sağlayan Guido, hayatla hep dalga geçen, hayata her şarta hep olumlu bakabilen kişiliğe sahiptir. Bir gün güzel bir kadınla karşılaşan kahramanımız büyük bir aşkla bir evlilik yapar ve evlilikten bir de çocukları da olur. Almanların İtalya’yı istila ettiğinde, Guido toplama kamplarındaki dehşeti, savaşın çirkin yüzünü, yaşadığı eziyet ve sıkıntıları oğluna belli etmemek, onu yaşanan sıkıntılardan uzak tutmak için oğluna bir oyunun içinde olduklarını anlatır ve oyunun sonunda kamptaki en çok puanı alana tank hediye edileceğini söyler. Birçok dalda Oscar ödülü almış bu filmde bir babanın toplama kampındaki sıkıntıları yavrusuna belli etmeme adına yaptıkları gerçekten çok güzeldi, zaman zaman ağlatan sahnelerde vardı. 
 
Biraz gülmek, biraz hüzünlenmek ve güzel bir film nasıl yapılır görmek için izleyin derim.
Hayat güzeldir (life is beautiful) diye bir film seyretmiştim 17-18 yaşlarındaydım. Doğrusunu söylemek gerekirse aklımda sadece birkaç sahnesi kalmıştı, o günkü aklımla fazla kıymet vermemiştim. Aklıma geldikçe, adı geçtikçe izlemek isteyip izleyemediğim filmler arasındaydı “Hayat Güzeldir“. En sonunda Serenad’ı okurken karşılaştığımda kitabı bitirmemin ardından hemen bulup izledim. Hafızamı tazeledim, ne kadar güzel bir film olduğunu anladım. Kısacası çok mutlu oldum. 🙂