Bir Kitap: Kardeşimin Hikayesi – Livaneli | Bir Film: Incendies – İçimdeki Yangın

Bir süre önce zevklerine güvendiğim bir arkadaşım bir kitap ve bir film önermişti bana. İlgimi çeken kısım ise eğer sonuna kadar filmi izler ve kitabı okursam çok şaşıracağımı söylemesi oldu. Dediğini yaptım ve inanılmaz mutlu oldum.

Bir Kitap: Zülfü Livaneli – Kardeşimin Hikayesi

    “Mantıksız gibi geliyor ama o sabah uyandığımda tuhaf bir haber alacağımı biliyordum. Karadeniz’in lacivert dalgalarıyla baş başa kalmış olan bu ıssız köyde geçen her gün birbirinin aynısı olduğu için burada insanların heyecanla konuşacağı olaylara pek sık rastlanmazdı. O günün de ötekiler gibi sessizce akıp gitmesi gerekirdi ama galiba başka şeyler olacaktı. O mahmur sabah saatlerinde bir cinayet haberi alacağımı bilmiyordum elbette ama bir haber gelecekti. Daha yataktan çıkmamıştım, gözlerim kapalıydı, arkalarında fosforlu çizgiler bırakarak yıldırım hızıyla hareket eden mor tavşanları izliyordum.”

Cümleleriyle başlıyor romanımız. Karadeniz’in kıyısında bir köyde kendi halinde ve sakin yaşamayı seçen, insanlardan ve hayattan elini eteğini çekmiş, insani duygulardan tamamıyla arınmış, kitaplarıyla, köpeğiyle, sevgili adlı makinesiyle ve nadir görüştüğü kardeşiyle yarattığı dünyasında başkahramanımız, evinin temizlik işleriyle ilgilenen kadınının telefonuyla güne uyanır.

“Kardeşimin Hikayesi” güzel bir tavsiye sonucu okumak için uykusuz gecelerimden birinde elime aldığım ve birkaç saat içerisinde bitirdiğim harika bir kitap. Sanırım okuyan herkes kendisine uygun bir köşe buluyor Kardeşimin Hikayesi’nde. Müzik, felsefe, psikoloji ve edebiyat anlamında kesinlikle doyurucu bir kitap. Zülfü Livaneli kitabın içerisinde pek çok yazarın kitabından cümleler paylaşmış eğer isterseniz bu cümleleri araştırarak kendinize güzel bir okuma listesi çıkarabilirsiniz. Kitap hakkında mutlaka okumanız gerektiği ve sonuna geldiğinizde kesinlikle çok şaşıracağınızı söylemek dışında fazla birşey paylaşmak istemiyorum. Fakat Kitabı okuduktan sonra Büşra Sanay’ın Zülfü Livaneli ile Kardeşimin Hikayesi üzerine yaptığı güzel röportajı okumanızı tavsiye ederim.

Dediğim gibi okuyan herkes kendisine bir söz yada bir karakter yakıştıracaktır kitaptan. O kadar içine çeken bir kitap. Beni anlatan söz ise “İnsan her şeyi hatırlayarak yaşayamaz ama unutarak yaşayabilir.” olmalı. Ne diyebilirim ki, artık bende bir Zülfüsever oldum sanırım. Şimdi sırada Serenad var. 🙂

Bir Film: Incendies – İçimdeki Yangın

   Hemen sonrasında aklımı dağlayan duygularımı allak bullak ederek kendimi toparlamak için zamana ihtiyaç duyduğum 2010 Kanada yapımı muhteşem bir  film. Türkçe’ye “İçimdeki Yangın” olarak çevrilen film aslında 2003 yılında Lübnan asıllı Kanada vatandaşı Wajdi Mouawad’ın yazdığı aynı adlı tiyatro oyunundan bir uyarlama. Hatta Cem Emüler tarafından Yanık adıyla  Türkiye’de de sahneye konmuş bir oyun.

Konumuza dönersek, Lübnan’dan yıllar önce bir yolunu bulup Kanada’ya gelerek, bir noterin sekreterliğini yapan Nawal Merwan’ın patronuna bıraktığı vasiyetinde, ikiz çocuklarına memleketi lübnan’a dönüp hiç tanımadıkları babalarını ve vasiyet ile haberdar oldukları abilerini bulmalarını istemektedir.  Film genel hatları ile bu vasiyet ile Nawal’ın ikiz çocuklarının bir kadının gençliğinde yaşadığı sancılı yıllar ve kendilerinin bu geçmişle yüzleşmelerini konu alıyor.

Bu arada filmi size yarısına kadar anlatsam bile sonunu tahmin edemeyeceğinize iddiaya girebilirim. O nedenle sabırla filmi sonuna kadar izleyin. Emin olun başından sonuna kadar sizi ekrana kitleyecek, iliklerinize işleyecek bir öykü ile karşılacaksınız.

Pek çok izleyiciye durağan gelebilir ama eğer sabırlı olabilirseniz gerçekten sizde bir iz bırakabilir. Daha önce  benzer bir etkiyi filmin sonunu baştan bildiğim halde “Soraya’yı Taşlamak” adlı filmde yaşamıştım.

Livaneli’nin Kardeşimin Hikayesi okunması gereken bir kitap, Incendies ise izlenmesi gereken bir film. Her ne kadar ayrı eserler olsa da bende bıraktığı etki benzer olduğu ve ikisini bir gece içinde bitirdiğim için aynı post içinde yazdım.

Bu arada bu yazıyı okurken aşağıdaki müziği dinlemek isteyebilirsiniz. Incendies Radiohead’in “You and whose army” şarkısı ile etkileyici bir açılış yapıyor. Sizi bilmem ama güzel bir filmin güzel ve etkileyici müzikleri olmalı.

Bir Kitap: Kardeşimin Hikayesi – Livaneli | Bir Film: Incendies – İçimdeki Yangın” için bir yorum

Bir Cevap Yazın